MUES: MÜZE ULUSAL ENVANTER SİSTEMİ PROJESİ

MUES Envanter Girişleri Hızla Devam Ediyor!

Kültürel mirasımızın araştırılması, kayıt altına alınması ve daha iyi korunması amacıyla geliştirilen Müze Ulusal Envanter Sistemi (MUES) geçtiğimiz yıl devreye alınarak müzecilerin kullanımına açılmıştı. MUES Projesi kapsamında Türkiye’deki tüm müzelerde bulunan eserlerin detaylı biçimde fotoğraflanması ve yeni baştan yapılacak envanterleme işlemleri yoluyla bilgilerinin güncellenmesi gibi çalışmalar, yayınlanan çeşitli genelgeler üzerinden belirli standartlara bağlanmıştı. Bu doğrultuda tüm müzelerden envanterlerinde bulunan eserlerin tamamının fotoğraflarını ve envanter bilgilerini güncelleyerek kendileri için belirtilen sürede MUES’e aktarım sürecini tamamlaması istenmişti.
Türkiye genelinde 01.09.2019 tarihi itibariyle resmen başlanan envanter bilgilerinin dijitalleştirilmesi süreci tüm müzelerde büyük bir ilgi ve özveriyle devam ediyor. Ocak 2020 itibariyle MUES sistemine  veri girişi yapılan toplam eser sayısı geçici kayıtlarla beraber 33.000 eseri geçti!


Aksaray Müzesi Müdürlüğü dikkat çekti!!

MUES Projesi kapsamında envanter girişleri devam ederken Aksaray Müzesi Müdürlüğü’nün veri giriş işlemlerini %25 oranında tamamladığı gözlemlendi. Aksaray Müzesi Müdürlüğü sorumluluğunda toplam 15.985 eser bulunmakta ve Müzede toplam 9 personel hizmet vermektedir. Aksaray Müze Müdürlüğü’nde 2020 yılı Ocak ayı itibariyle 4000’i aşkın eserin envanter veri girişinin yapılarak onay süreci tamamladığı görüldü. Müze Müdürlüğü’nde an itibariyle 1000’e yakın eserin ise veri giriş süreci devam ediyor! 
Aksaray Müzesi Müdürlüğü ve uzmanlarını bu özenli çalışmalarından ötürü kutluyoruz!Aksaray Müzesi Veri Girişlerinde Öncü Müzelerden!AKSARAY MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ